Newsletter


 STRONA GWNA > CO WARTO OBEJRZEĆ > Wycieczki specjalne > Tęczowa Sri Lanka

                   Tęczowa Sri Lanka


Dzień 1.

Przylot na lotnisko w Colombo i transfer do hotelu na plaży w Negombo.

Do wyboru dwa hotele: Gomez Place https://www.gomezplace.com/

Gomez place Negombo Gomez Place ogród
 Gomez place łazienka Gomez place pokój

lub Dickman Resort https://www.dickmanresort.com/

Dickman resort basen Dickman resort pokój niebieski
Dickman resort - pokój kapielowy Dickman resort łazienka

Po zakwaterowaniu relaks w ośrodku oraz lunch na mieście. Negombo zwane jest również Małym Rzymem więc wybór restauracji jest bardzo duży. Można spróbować niezwykle pikantnej lokalnej kuchni jak również włoskich w najlepszym wydaniu. Większość restauracji zlokalizowana jest na głównej ulicy w ten sposób, ze stanowią swoistego rodzaju tawerny dla tych chcących przy posiłku oglądać życie toczące się w mieście lecz również zadowoli innych gości wolących delektować się posiłkiem przy lampce wina czy butelce znakomitego lankijskiego piwa Lion Lager od strony plaży.

Włoska kuchnia w Negombo

Restauracje posiadają przebieralnie, łózka do kąpieli słonecznych. Temperatura wody w Oceanie indyjskim jest praktycznie przez cały rok taka sama i zachęca do kąpieli, należy jednak zachować ostrożność gdyż tropikalne słońce może szybko zmienić kolor delikatnej białej skóry na ten podobny do odcienia dominującego wśród lokalesów. Negombo to idealne miejsce na pierwsze dni w Sri lance, gdyż jest to miejscowość kosmopolityczna jak również centrum lokalnej sceny dla ludzi o odmiennych zapatrywaniach na świat niż większość. Relaksująca atmosfera jak i lokalni mieszkańcy, którym humor dopisuje od rana do wieczora jak również ich bezpośredniość i chęć nawiązywania kontaktów z turystami stanowią niewątpliwą zaletę tego miejsca.

Przy plaży w Negombo Bar przy plaży w Negombo Włoska kuchnia w Sri Lance

Sri Lanka to nadzwyczaj bezpieczny kraj (jedna z bezpieczniejszych destynacji turystycznych na Świecie), słynący z turystyki, który w latach prosperity czerpał z turystyki 16% dochodu narodowego, więc przybysze z innych krajów są traktowani tu z należytym szacunkiem.

Wieczorem kolacja i nocleg w resorcie (Gomez lub Dickman), gdzie zwykle na drinka i pogaduchy wpadają lokalesi aby spędzić miło czas.


Dzień 2.

Śniadanie podawane jest do godziny 12.00, więc z rana będzie czas na relaks i skorzystanie z hotelowego basenu.

Po południu udamy się na plażę na sporty wodne, z których słynie Negombo. W programie jet ski i banana ride. Sporty wodne zajmą nam ok 1,5 godziny.

Sporty wodne Negombo Rejs bananem Negombo

Po południu zaplanowana jest krótka wycieczka po Negombo podczas której przyjrzymy się miejskiemu kolorytowi, odwiedzimy targ rybny, gdzie wśród krzyków wron głodnych resztek z połowów suszą się na piasku ruby i kałamarnice. Pozostałości Holenderskiego Fortu w którego części mieści się obecnie lokalne więzienie, znany ze wspaniałych malowideł St. Mary""s Church (elewacja w różowym kolorze) będący za razem jedną z największych katedr w Sri Lance. Udamy się do centrum miasta na krótkie zakupy. Będzie możliwość wizyty w świątyniach hinduistycznych i buddyjskich. Wycieczka nie zajmie nam więcej niż 2,5 godzin.

St. Mary

Wieczorem czeka nas kolacja z owocami morza na plaży a dla chętnych Negombo ma do zaoferowania bogate życie nocne, którego centrum jest Rodeo Pub z muzyką taneczną, gdzie mieszanka narodowości i kolorów skóry może przyprawić o zawrót głowy.

Rodeo Pub Negombo

Nocleg w hotelu w Negombo.


Dzień 3.

Po śniadaniu wymeldowanie z hotelu. Tego dnia wybierzemy się do Sigiriya, najpopularniejszej atrakcji turystycznej na wyspie zwanej przez Lankijczyków ósmym cudem Świata. Po drodze zajrzymy po krótkiej wspinaczce do Złotej Świątyni w Dambulla (UNESCO).

Dambulla Zlota Swiatynia

Kompleks świątynny składa się z dwóch części, dolnej którą zawiaduje mnich buddyjski, barwna postać nie tylko życia religijnego ale ściśle powiązany z polityką, gdyż wydaje on religijną gazetę, posiada lokalną buddyjską rozgłośnię radiową, telewizję o tematyce religijnej, fundację, jak również wybudował Buddyjski Uniwersytet Multimedialny kształcący kadry dla jego przedsięwzięć. W latach dziewięćdziesiątych prezydent Premadessa podarował mnichowi mercedesa S klasy, który obecnie stoi w garażu przy plebani aby nie kłuł w oczy wiernych. Kompleks przyozdobiony jest ogromną, kiczowatą statuą Buddy w mudrze dharmachakra (w złotym kolorze) jak równiez znajduje się na jego terenie instalacja artystyczna w setkami arachatów oraz skromna złota stupa - dagoba o kształcie dzwonka, gdzie najprawdopodobniej przechowywane są relikwie ważnych dla buddystów mnichów. Z dołu świątyni udamy się na szczyt góry, gdzie znajduje się kolejna, założona w I w. p.n.e przez króla Walagambachu. To świątynia w jaskiniach - zwiedzimy 5 grot, w których będzie można zobaczyć 150 statui Buddy, posągi królów lankijskich czy Bodhisattwów. Towarzyszyć nam będą niezliczone małpy - makaki złodziejki. Czas zwiedzania ok. 1 godzina.

Dambulla

Po doznaniach religijnych udamy się do Sigirii, gdzie czeka nas wspinaczka na szczyt Sigiria (UNESCO), twierdzy króla Kasjapy z V w.p.n.e, który znany był z jurności, gdyż wybudował dla swoich nałożnic kompleks składający się z salonów spa, centrów masażu ajurwedyjskiego, czterech basenów pływackich. Całość była chłodzona do dziś działającymi fontannami oraz sztucznymi strumieniami zasilanymi z ośmiokątnego zbiornika wodnego znajdującego się u stóp metamorficznego monolitu. Fasada góry Sigiriya mierzącej około 16 metrów była pokryta malunkami roznegliżowanych kobiet - nałożnic króla, które żyjąc w dobrobycie zaspokajały jego najwymyślniejsze zachcianki seksualne. Nie zachowało się z tego okresu wiele pism świadczących o ponadprzeciętnym libido władcy, jednakże niektórzy uważają, ze król w swym najznamienitszym okresie posiadał pięćset kobiet z różnych części Świata o czym mogą świadczyć zachowane do dziś malunki w załomach w skale, które będzie dane nam podziwiać. Dla króla kolor skóry nie miał znaczenia, lubił za równo Murzynki, Białe kobiety jak również gustował w Mongołkach, lecz wydatne biusty z pewnością przyciągały jego uwagę, gdyż wszystkie z pięknych kobiet namalowanych na ścianie mają duże piersi. Nie wiadomo dlaczego nazywa się je dziewicami niebiańskimi, można się jedynie domyślać, iż ta mylna nazwa pochodzi od faktu, że zawsze przedstawiane są w postaci ukazujących się z chmur sylwet bez dolnych kończyn. Królowi najzwyczajniej było mało malunków zdobiących monolit, tak więc zainstalował srebrno - mikowe lustro mające na celu zwielokrotnienie wrażeń wzrokowych. Po dotarciu na platformę lwa, na której znajdują się obecnie jedynie gigantyczne łapy króla dżungli wejdziemy na szczyt skały, gdzie król miał swój prywatny basen pływacki, pałac jak również w pełni klimatyzowany klub go-go. Po zdobyciu szczytu udamy się na dół przechodząc przez królewską (klimatyzowaną) salę audiencyjną i przemkniemy przez jaskinię kobry dumnie strzegącej wejścia do królewskiego pałacu. Czas zwiedzania ok.2,5 godziny.

Sigiriya

Rejon Sri Lanki, w którym będziemy się znajdować słynie z masaży ajurwedycznych i spa. Ajurweda to system holistycznej medycyny naturalnej, którego masaże za równo ciała jak i mózgu są nieodłączną częścią. Medycyna ta stosowana jest jedynie W Sri Lance i w Indiach, choć obecnie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród Europejczyków, co skutkuje powstawaniem w Europie centrów stosujących zabiegi ajurwedycznych. Dla zainteresowanych (opcjonalnie) zaproponujemy całą gamę zabiegów pielęgnacyjnych dla ciała i ducha w wykonaniu najzdolniejszych lankijskich masażystów. Najbardziej popularne z nich to masaże całego ciała (ok. 1 godzina) i masaż mentalny Sheerodara (ok. 20 minut).

Wieczorem kolacja i nocleg w hotelu w Sigiriya / Habarana. Habarana Village by Cinamon https://www.cinnamonhotels.com/habaranavillagecinnamon


Dzień 4.

Po śniadaniu będzie czas na relaks w malowniczo położonym nad zbiornikiem wodnym tropikalnym hotelu.

Habarana Village basen Habarana Village z lotu ptaka

Wczesnym popołudniem udamy się na wyprawę wozami drabiniastymi zaprzężonymi w woły po okolicznych wioskach aby podpatrzeć życie lokalnych mieszkańców i ich codzienne zajęcia. W te rejony wyspy nie łatwo zapuścić się pojazdami mechanicznymi, dlatego podróżowanie zaprzęgiem jest naturalną częścią folkloru.

Wozy drabiniaste

Katamaranem przedostaniemy się na przeciwległy brzeg jeziora aby odwiedzić nielegalne plantacje chena ze swoistymi chatkami na drzewach, gdzie Lankijczycy po wykarczowaniu dżungli i wytrawieniu jej ogniem zakładają plantacje bananów, limonek, pomarańczy, roślin strączkowych bakłażanów czy całej gamy egzotycznych warzyw i owoców nie mających odpowiedników w polskim nazewnictwie.

Katamaran

Podczas wizyty czeka nas poczęstunek. Lokalesi przygotują dla nas specjalną pastę ze świeżo startego kokosa, zerwanych z krzaków chilli, pomidorów i cebuli która stanowi nieodzowny element ich diety w połączeniu z kokosowymi podpłomykami, które sami przygotują dla nas w swojej prymitywnej kuchni skonstruowanej z gliny w połączeniu z odchodami krowimi.

Lokalne lankijskie jedzenie

Dostaniemy do picia uzdrawiający wywar z bell mali z cukrem kokosowym, jak również możemy zaobserwować jak w tych warunkach wyplata się dachy z liści palmowych czy oddziela ziarno ryżu od plew za pomocą specjalnego moździerza. Do cywilizacji wrócimy tuk tukiem lub jeśli nie będzie mógł dojechać weźmiemy traktor. Czas trwania safari ok. 2 godziny.

Jazda tuk tukiem

Po południu czeka nas safari jeepami po Parku Narodowym Minneria, gdzie swoje wędrówki uskuteczniają największe na świecie stada słoni azjatyckich Elephanus Maximus Maximus. Minneria National Park został ustanowiony w 1992 roku i został uznany za jeden z najpiękniejszych parków Świata przez amerykańską stację CNN w 2014 roku. Wycieczka dżipem po tym parku to nie lada przyjemność jak również doskonała gratka dla lubiących fotografować dziką przyrodę. Stada słoni osiągają liczebność do 400 sztuk. Park jest niezwykle wdzięcznym obiektem do fotografowania, ze względu na bajeczne kolory flory przechodzącej ze słomkowej żółci w lazur zbiornika wodnego, żywą zieleń okalającej go dżungli i błękit nieba oraz majestatyczne stada dzikich słoni i bawołów wodnych na tle tego fantastycznego pejzażu. Czas trwania safari ok. 3 godziny przed zmierzchem.

Minneria National Park Narodowy Park Minneria


Dzień 5.

Po śniadaniu wymeldowanie z hotelu. Tego dnia czeka nas wizyta w ogrodach ajurwedycznych w Matale. Ajurweda – medycyna lokalna.

Po drodze zatrzymamy się w ogrodach ajurwedycznych aby dowiedzieć się co nieco na temat Ajurwedy, unikalnego systemu medycznego wykorzystywanego do dziś w Indiach i w Sri Lance.


Ajurweda zawitała do Sri Lanki z Indii i obecnie ma formę nauki zapisanej w pismach ajurwedycznych. Równolegle z systemem medycyny ajurwedycznej w Sri Lance powstał nurt medycyny ludowej. Oba one się przeplatają w codziennej praktyce, niejednokrotnie rozwiązując nie możliwe do rozwiązania problemy z punktu widzenia medycyny konwencjonalnej. Wizyta w ogrodach ajurwedycznych pozwoli zaobserwować mnogość dostępnej na Sri Lance flory, sposoby w jaki jest wykorzystywana do leczenia. Podczas przechadzki po ogrodach będzie można zobaczyć jak rośnie pieprz, kawa, cynamon, kardamon, kakao, kurkuma, wanilia, gałka muszkatołowa itp. Będzie można się dowiedzieć jak poszczególne rośliny wpływają na nasz organizm oraz spróbować pokazowego masażu ramion lub nóg z użyciem oleju Siddartha.


W drodze do Kandy można zobaczyć rozmaite plantacje drzew takich jak mahoń, tek, palisander, heban itp.

W Matale w miarę możliwości zwiedzimy niezwykle barwną świątynie powstałą na skutek uleczenia epidemii ospy wiecznej w niegdysiejszym obozie przejściowym dla plantacyjnych robotników z Indii.


Po drodze zajrzymy do pracowni batików, gdzie Lankijczycy używają przywiezionej przez Holendrów w XVII wieku metody barwienia materiału za pomocą woskowania i nakładania kolejnych warstw syntetycznego barwnika utwardzanego naftaliną i solą.

Batik

W Kandy czeka nas spacer ulicami drugiej co do wielkości metropolii Cejlonu w drodze do YMBA na Upper Lake Drive, gdzie będzie można obejrzeć godzinny pokaz tańców ludowych oraz pokaz chodzenia po ogniu, połykania ognia i smarowania ciała ogniem. Prezentowane będzie 13 różnych tańców z różnych regionów Sri Lanki, w tym taniec pawia, czyszczenie ryżu, akrobacje, żonglerka, ekwilibrystyka, tańce rytualne oraz bardzo popularny taniec kandyjski.

Pokazy kulturalne w Kandy

Wieczorem wizyta w Sri Dalada Maligawe - najważniejszej dla lankijskich Buddystów świątyni skrywającej Relikwię Zęba Buddy. Świątynię wybudowaną w XVI w. chroni obecnie złoty dach podarowany w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku przez Japończyków. W zależności od pory będziemy mogli uczestniczyć w rytuałach dar czynnych zwanych “pudzia” lub w spokoju zwiedzić obiekt, obejrzeć zmumifikowanego słonia Raja, który nosił Zęba Buddy podczas procesji religijnych odbywających się do dziś w Kandy zwanych Esala Perahera. Podczas wizyty w Kandy zajrzymy również do świątyń bogów i bogiń hinduistycznych znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu Świątyni Relikwii Zęba Buddy. Zobaczymy świątynie bogini Pattini, boga Natta czy Gamidary. Będzie można przyjrzeć się codziennym czynnościom religijnym w tym najpopularniejszym wśród wyznawców Buddyzmu na wyspie kompleksie świątynnym. Dalada Maligawa to najważniejsza na wyspie świątynie Buddyjska, wybudowana pod koniec XVII wieku stanowi centrum pielgrzymowania dla wyznawców Buddyzmu ze Sri Lanki jak również z innych krajów, gdzie znana jest doktryna buddyjska Terawada. Na uwagę zasługuje mnogość świątyń wybudowanych wokół tej, w której znajduje się relikwia Zęba Buddy, gdyż nie daleko znajduje się kilka kościołów chrześcijańskich jak również meczet.

dalada maligawe

Kolacja i nocleg w malowniczo położonym hotelu nad najdłuższą rzeką Sri Lanki - Mahaweli Ganga. Mahaweli Reach. https://www.mahaweli.com/

Mahaweli Reach Kandy


Dzień 6.

Po śniadaniu wymeldowanie z hotelu i poranna wizyta w Peradenia Gardens - Królewskich Ogrodach Botanicznych założonych w XIV wieku przez królów Syngaleskich i rozwiniętych do obecnej postaci przez Brytyjczyków w 1821 roku. Podczas zwiedzania trwającego ok. 1 godzinę będziemy mogli zobaczyć nie tylko mnóstwo gatunków egzotycznych drzew i krzewów czy orchideranię ale również napawać się pięknem krajobrazu ogrodów położonych na tle majestatycznych Hantana Mountains.

Zakupy.

Szafir

W Kandy warto rozejrzeć się za szafirami, rubinami i innymi kamieniami jubilerskimi. Znajdują się tu liczne szlifiernie i zakłady jubilerskie obrabiające kamenie skupowane z kopalni kamieni w Rathnapura. W Kandy można również odwiedzić zakłady zajmujące się produkcją batików – tkanin farbowanych metodą woskowania. Zakłady rzeźbiarskie czy outlety sprzedające w korzystnych cenach markową odzież z lankijskich szwalni również są w programie wycieczki.

Ramboda Falls Nuwaraellia zbieraczki herbaty na stoku

Z kulturalnej stolicy Sri Lanki udamy się w podróż górskimi trasami do Viktoriańskiego miasta Nuwara Elia położonego na wysokości 1893 m.n.p.m. Po drodze zatrzymamy się przy malowniczych wodospadach Ramboda Falls. Dla chętnych możliwość wspinaczki na szczyt wodospadu (ok. 30 minut) lub kąpiel w jednej z bezpiecznych kaskad tego urokliwego miejsca będącego często sceneria dla nowożeńców podczas podróży miodowej. Ramboda Falls to miejsce szczególnie ulubione przez lokalesów, którzy robią sobie tam pikniki korzystając z kąpieli w rześkiej wodzie wodospadu.

Ramboda falls

Zabawom w wodzie może nie być końca, jest to również dogodne miejsce na nawiązanie znajomości z Lankijczykami z różnych rejonów wyspy, będącymi tak jak my na wycieczce po Cejlonie. Po lunchu (opcjonalnie) u stup wodospadu udamy sie w dalszą droge wśród niekończących się plantacji herbaty aby odwiedzić jedną z 1600 fabryk tego najpopularniejszego po wodzie napoju na Świecie. Dostaniemy kosze aby nazbierać liści herbacianych na plantacji jak również będziemy mieli możliwość uczestniczenia w degustacji świeżo zebranej i wyprodukowanej herbaty - Od złotej czy srebrnej poprzez zieloną, delikatną OP i Peko, średniej mocy, najpopularniejszą wśród Polaków BOP po mocną BOPF i siekierę - DUST. Czas jaki przeznaczymy na zwiedzanie i podpatrywanie skomplikowanego procesu produkcji herbaty to ok. 1,5 godziny.

Testowanie herbaty

Z fabryki herbaty ruszymy w dalszą podróż serpentynami do Nuwara Ellia aby obejrzeć tamtejszą wiktoriańska architekturę, udać się nad jezioro Gregorys Lake - popularne wśród lokalnych i zagranicznych turystów miesjce spotkań i relaksu, zobaczymy tor wyścigów konnych czy przejdziemy się po ulicach tego kolorowego, pełnego życia miasta azjatyckiego wraz z lokalnymi bazarami, gdzie większość ludności stanowią Tamilowie plantacyjni przywiezieni przez Brytyjczyków w II połowie XIX wieku do pracy na plantacjach kawy i herbaty.

Targ Targ w Nuwara Elliya

Kolacja i nocleg w hotely w Nuwara Ellia. The Grand. https://thegrandhotelnuwaraeliya.com/



Dzień 7.

Po śniadaniu wymeldujemy się z hotelu i udamy się na pobliską stację kolejową Nanuoya aby pojechać lankijską koleją do urokliwego miasta położonego w górach - Ella. Trzy i pół godzinna trasa wiedzie przez niezliczone mosty kolejowe, świadectwo wysoko rozwiniętej myśli inżynieryjnej brytyjskich budowniczych, ciemne tunele wykute w skałach, pola herbaciane, tarasowe warzywne poletka uprawne, gęstą dżunglę czy lasy sosnowe jak i wiele wodospadów.


Pociąg to nie tylko atrakcja związana z zapierającymi dech w piersiach widokami z okien wagonów ale również niezła zabawa z lokalesami podróżującymi tym popularnym na wyspie środkiem transportu. Mają oni w zwyczaju jeździć wesołymi grupkami zabierając ze sobą bębenki na których grają, śpiewają piosenki i tańczą w wagonach. Można skorzystać z okazji i dołączyć do grona rozbawionych pasażerów ucząc się szlagierów muzycznych Sri Lanki. Chłopcy często mają ze sobą butelki ze zmieszaną z arrackiem - popularnym napojem alkoholowym pozyskiwanym z nektaru kokosowego - colą, który ułatwia kontakty pomimo barier językowych.


Pociągi w Sri Lance często lubią się spóźniać, wiec w zalezności od godziny dotarcia do Ella będziemy próbowali wejść na Little Adam""s Peak (ok. 1 godzina) lub udamy się na słynny 9 arch bridge - kamienny most wybudowany w okresie I Wojny Światowej przez brytyjskich kolonizatorów (1 godzina).

Ella to szczególne miasto w Sri Lance. Jest jedyne w swoim rodzaju. W zasadzie to jedna ulica na której znajdują się kluby, puby, i restauracje, w tym czynny całą dobę, wielopiętrowy The Love z kilkoma chill lounges, parkietem do tańca przy chilloutowej muzyce i rewelacyjną pizzerią w której piecu powstają jedne z najlepszych pizz w Sri Lance przygotowywanych przez irańskich mistrzów kuchni. fantastyczna i "wyluzowana" obsługa stanowi niewątpliwa wartość dodaną lokali w Ella. Atmosfera sprzyja zabawie do rana wśród kosmopolitycznej klienteli. Nie należy się przejmować późną godziną, gdyż przecież jesteśmy w górach i następnego dnia wypoczęci będziemy kontynuować naszą podróż po kraju, jak żaden inny.

Dolina Ella

Kolacja in nocleg w hotelu w Ella. Hide-Ella Hotel & Resort. https://www.hideella.com/

hide ella


Dzień 8.

Po śniadaniu wymeldowanie z hotelu. Tego dnia udamy się na relaks i odpoczynek na Wybrzeżu Zachodnim. Do wyboru Mirissa, Weligama lub Hikkaduwa. Po drodze zajrzymy do XVII wiecznego fortu holenderskiego w Galle, obejrzymy wylęgarnie żółwi morskich w Kosgoda lub okolicach, będziemy mogli przypatrzeć się rybakom na palach czy rzucimy okiem na cudne lankijskie plaże.


Zakwaterowanie w hotelu na pobyt i relaks na plaży.


Po pobycie transfer na lotnisko i wylot.