Newsletter


 STRONA GWNA > CO WARTO OBEJRZEĆ > Wycieczki > Kandy Ramboda odwrotnie 2 dni / 1 noc

Wycieczka dwudniowa Kandy – Ramboda. 
 

 

Program: 

Dzień 1. 

Wczesnym rankiem, przed śniadaniem nasz kierowca odbierze Państwa z hotelu aby udać się w około 2-4 godzinną trasę do interioru (w zależności od umiejscowienia hotelu na plaży, z którego Państwa odbierzemy). W wygodnym vanie można się zdrzemnąć podczas tej części wycieczki.  

Pinnawala 

 

Pierwszą atrakcją programu będzie wizyta w Pinnawala, sierocińcu słoni, gdzie obecnie wychowuje się około 90 podopiecznych. Niektóre z nich osiągnęły dojrzały wiek 50 lat. Słoni nie można wypuścić do rezerwatów przyrody na wyspie, bo oswojone z człowiekiem nie dałyby sobie rady w naturalnym środowisku. Podczas wizyty w Pinnawala zobaczymy specjalną zagrodę dla słoni, gdzie są one karmione wyselekcjonowanymi liśćmi drzew liściastych i palmowych, będzie można zaobserwować społeczne zachowanie tych jednych z największych ssaków na Ziemi. Po słoniowym śniadaniu, stado udaje się główną ulicą Pinnawela nad strumień Ma Oya aby zaznać orzeźwiającej kąpieli. To okazja do zrobienia ciekawych zdjęć czy nakręcenia filmików. W strumieniu słonie nie tylko kapią się, jak również młode słoniątka bawią się wchodząc w nieskończone i zabawne sprzeczki oraz walkę na trąby, tudzież zapasy. 


 

 

W pobliżu rządowego ośrodka – sierocińca znajdują się komercyjne ogrody oferujące możliwość spaceru ze słoniem, kąpieli i mycia słonia w strumieniu jak również karmienia słoni tropikalnymi owocami. Gigantycznemu ssakowi wkłada się kawałki owoców wprost do paszczy, kładąc je delikatnie na różowy jęzor. Ssak najwyraźniej stoi zachwycony takim systemem pozyskiwania pożywienia, gdyż w warunkach naturalnych musi codziennie przemierzać wiele kilometrów w poszukiwaniu pastwisk ponieważ jeden osobnik może zjeść do 200 kg masy zielonej, owoców, drzew, warzyw codziennie a zajmuje się jedzeniem przez 80% czasu swojego życia. 

Trasa do Kandy. 

 

Z Pinnawela udamy się malowniczą drogą A1 wiodącą wśród pól ryżowych, straganów z tropikalnymi owocami, sklepików i lokalnych restauracji, jak również niezliczonej ilości sprzedawców tambilli – królewskich orzechów kokosowych zawierających w sobie orzeźwiający i zdrowy płyn schładzający nasz organizm do ajurwedycznych ogrodów z ziołami i przyprawami. 

 

Ajurwedyczne ogrody z przyprawami i ziołami.  

 

Ogrody te to miejsce, gdzie można zobaczyć jak rośnie przysłowiowy pieprz i wanilia, oddać się kilkunasto minutowemu masażowi w wykonaniu adeptów sztuki 
medycyny ajurwedycznej. Zostaniemy także zaproszeni  
do szkoły medycyny ajurwedycznej, gdzie dowiemy się 
w jaki sposób od wieków na Sri Lance są wyrabiane  
naturalne lekarstwa ziołowe i jak działają na nasz  
organizm. Ajurweda. 
 
                            Ajurweda 

 

Ajurweda - tradycyjna medycyna Indyjska, zaimplementowana i praktykowana praktykowana w Sri Lance, holistyczna nauka o medycynie, praktykowana i wykorzystywana przez Hindusów od wieków, staje się obecnie globalnie rozpoznawalna dzięki swojej sile i skuteczności, skupieniu uwagi na  istotnych elementach zdrowia, jak również ważnymi wskazówkami dla konsekwentnego traktowania funkcjonowania naszego organizmu. Ajurweda bardziej jest zorientowana na radzenie sobie z zaburzeniami stylu życia, które w pewnych grupach wiekowych w społeczeństwie mają duże znaczenie ze względu na zjawiska związane ze stresem, nie odpowiednią dietą, toksynami zawartymi w produktach spożywczych i innymi przyczynami.  

 

                            Kandy 
                    Sri Dalada Maligawe  
           Świątynia Relikwii Zęba Buddy. 
 
Z ogrodów Ajurwedycznych udamy się do Kandy,  
dawnej i ostatniej stolicy Sri Lanki,  
nazywanej Stolicą Kulturalną, gdzie zwiedzimy  
Królewskie Ogrody Botaniczne założone w XIV wieku przez lankijskich królów, jak również obejrzymy najważniejsze miejsce Buddyzmu w Sri Lance – Sri Dalada Maligawe, świątynię buddyjską, gdzie chroniona jest relikwia w postaci Zęba Buddy. W okolicy znajduje się kompleks świątynny, którego głównymi atrakcjami są świątynie lokalnych bogów lankijskich, przyszłego Buddy, czy patronki Kandy bogini Pattini.  
 
W pobliżu znajdują się zdezelowane biura radców prawnych i notariuszy, co w połączeniu z jeziorem znajdującym się w centrum miasta stanowi barwny azjatycki maisz-masz.  

 

Tego dnia można udać się na zakupy jak również zobaczyć pokazy tańców ludowych z wielu regionów Cejlonu wraz z pokazem chodzenia po rozżarzonych węglach (opcjonalnie). Kandy, to miasto w którym kwitnie handel. Warto więc spędzić czas w lokalnych szlifierniach kamieni, warsztatach rzemieślniczych czy pracowniach oferujących lokalne rękodzieło. Przy okazji można zajrzeć do lokalnych restauracji i poznać typową lankijską kuchnię jak również zamienić kilka słów z lokalesami. 
 
Po zwiedzaniu - kolacja i nocleg w hotelu w Kandy.    
 
 
                             Fire walk – Kandy 

Dzień 2. 

 

Po śniadaniu wyruszymy do jednego z najpiękniejszych rejonów Sri Lanki – górzystej Nuwara Ellia. 
 
                      Peradeniya 
 
Opcjonalnie: Można udać się do Peradenia, Królewskich ogrodów Botanicznych na przechadzkę po największym w Sri Lance ogrodzie botanicznym, gdzie rosną palmy pióropuszowe, magnolie, orchidee czy wierzby indyjskie, jak również drzewa świeczkowe i lisie ogony, potężne fikusy czy canon ball trees. 

 

  

Duża część drogi przebiega wśród plantacji herbaty. Zatrzymamy się w kilku miejscach uznanych za szczególnie urokliwe aby móc uwiecznić urzekające krajobrazy, czy spróbować zmierzyć się ze żniwami liści herbacianych na plantacjach.  
 
          Cejlońska herbata – plantacje 
 
Po drodze miniemy kilka małych wodospadów aby dotrzeć do majestatycznych Ramboda Falls, na które składa się wiele oddzielnych wodospadów, przy czym w okresie obfitości opadów spadająca woda przybiera rożne kolory. Dla chętnych kąpiel w rześkich wodach spadających po niezliczonych kaskadach, gdzie grupy lokalesów korzystają z chłodnych nurtów górskiej wody, podczas gdy inni zajmują się przygotowaniem miejsca na piknik.  

 

Ramboda Falls jest jedenastym co do wysokości wodospadem w Sri Lance i mierzy 109 metrów. Na szczyt wodospadu prowadzi szlag turystyczny po części wykonany z betonowych stopni, jak również będący szutrową dróżką pośród dżungli czy prowadzi przez niewielkie skalne tunele okupywane przez gangi makaków.  
 
                   Ramboda Falls 
 
Nieopodal szczytu wodospadów znajduje się platforma widokowa, gdzie poczuć można rześką bryzę wytworzoną przez uderzający w kamienie słup wody.   Ramboda to również dobre miejsce na lunch u podnóża jednego z wodospadów.  

 

Kiedy już nasycimy się wodospadami, udamy się w  
niedaleką podróż do pobliskiej fabryki herbaty, gdzie będzie można skosztować odmiennych sortów tego drugiego po wodzie najbardziej popularnego napoju na Świecie.  
 
            JAK produkuje się herbatę? 
 
W Sri Lance produkowana jest na wielką skalę herbata  
czarna i zielona, lecz dla koneserów producenci herbaty zaoferowali złotą, białą i srebrną. Są to stożki wzrostu  
drzewa herbacianego w umiejętny sposób ścinane i suszone aby wydobyć najwięcej leczniczych i uzdrawiających właściwości Camellia sinensis 

 

Zwiedzimy działającą fabrykę herbaty aby zapoznać się ze skomplikowanym i za razem ciekawym procesem produkcji jak również dowiedzieć się o nowych wyzwaniach stojących przed producentami w szybko zmieniającym się Świecie.  

 

Na zakończenie dnia udamy się w powrotną drogę do hotelu na plaży. Przyjazd planowany na wieczór lub późny wieczór w zależności od lokalizacji hotelu i warunków drogowych.