Newsletter


 STRONA GŁÓWNA > CO WARTO OBEJRZEĆ > Wycieczki > Kite surfing na Sri Lance

Kitesurfing na Sri Lance

Kitesurfing na Sri Lance robi się coraz bardziej popularny. Najbardziej znanym spotem jest Kalpitiya, która dzięki swojej popularności robi się coraz mocniej zatłoczona. Na szczęście na Cejlonie jest jeszcze sporo miejsc nadających się do uprawiania kitesurfingu. Jednym z nich jest Most Adama, czyli 32 km piaszczystych wysp ciągnących się aż do Indii. Po stronie Lankijskiej jest 16 kilometrów i tam właśnie powstaje nowy camp (prowadzony przez właścicieli najwyżej ocenianej szkoły kite na wyspie – KitesurfingLanka).


Vayu resort w Galaktomannan – wymarzone miejsce do uprawiania tego sportu. 

 W Vayu są warunki odpowiednie dla kitesurferów na każdym poziomie. Początkujący mają do dyspozycji dużą płytką lagunę pod samym obozem (woda od kolan po pas) z płaską ciepłą wodą.

Do użytku mamy także 8 wysp, na których równy wiatr wieje off shore. W efekcie woda jest idealnie płaska, co tworzy najlepsze, jakie można sobie wymarzyć, warunki do progresu.

W resorcie oferujemy lekcje dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z kitesurfingiem oraz dla osób już pływających i chcących podszkolić swoje umiejętności czy nawet nauczyć się bardziej zaawansowanych trików.

Co jest bardzo istotne, w tym miejscu jesteśmy jedynym obozem. Także o tłok na wodzie nie ma co się martwić!


Sezony wiatrowe są dwa : główny latem - od połowy maja do końca września (czasem do połowy października), wieje zazwyczaj 18-25 węzłów, 90% dni w miesiącu jest wietrzne. Drugi sezon zimowy – od połowy grudnia do połowy/końca lutego. Ten okres nie jest aż tak wietrzny jak latem,  prędkość wiatru waha się zazwyczaj pomiędzy 12 a 18 węzłów i wiać zaczyna w południe albo trochę później.

Wyspa Mannar nie jest mocno zabudowana, będąc tam obcujemy blisko natury. Rejon, na którym znajduje się nasz camp jest popularny wśród miłośników obserwowania ptaków migrujących przez Sri Lankę.

Oprócz otwarcia obozu zaczynamy w tym roku nowy projekt – kilkudniowe spływy (downwindy) z katamaranem od Kalpitiya do Mannar. Daje to możliwość kitesurfingu w miejscach, gdzie drogą ciężko jest się dostać lub jest to niemożliwe. Jak na przykład pływanie wzdłuż największego na Sri Lance Parku Narodowego Wilpattu. Zazwyczaj taki downwind trwa 3 dni – 2 noce na katamaranie, gdzie od spotu do spotu można poruszać się na kite bądź na żaglówce.

 

W Vayu zapewniamy wszystko, co jest potrzebne do spędzenia komfortowych kite wakacji. Sprzęt, zakwaterowanie z 3 posiłkami, łódka do rescue czy przechowanie sprzętu. Transport na bardziej odległe wyspy oraz lokalny personel pomagający nam na plaży jak i w resorcie.