Newsletter


 STRONA GŁÓWNA > KIEDY PRZYJECHAĆ > Pogoda

Pogoda na Sri Lance jest zasadniczo podobna każdego dnia, lecz pomimo swojej stałości - zwykle slońce i tochę chmur na niebie w ciągu dnia, deszcze nocą to aura podlega pewnym generalnym prawom. Na Sri Lance nie ma pór deszczowych! W porach monsunowych bywają dni kiedy mży deszcz. Mżawki są ciepłe i w miarę przyjemne. Może się zdarzyć, iż pomimo sztormu na Oceanie nastepnego dnia pojawi się gładka tafla Oceanu i słoneczna pogoda. Ocean może zabrać dużą część plaży w okresie monsunu.  Dla tych z państwa, którzy mają ochotę poznać wyspę i skorzystać z kąpieli w Oceanie Indyjskim, monsuny nie powinny stanowić problemów, gdyż w zawsze co najmniej połowa  wybrzeży na Cejlonie jest słoneczna. Monsuny  docierają w głąb wyspy  w postaci wiatrów, orzeźwiając podczas zwiedzania, a podróżując po Sri Lance zawsze można znaleźć chwilę aby wykąpać się w Oceanie będąc nie daleko wybrzeża. De facto pogoda na Sri Lance nie powinna być brana pod rozwagę decydując się na okres wyjazdu. W zasadzie cały rok jest ładna pogoda jednak w sezonie turystycznym są wyższe ceny hoteli i niektórych usług. Sezony turystyczne (nie związane z pogodą na wyspie) przypadają na październik do lutego. Wszystkie inne miesiące poza wymienionymi to okres niskiego sezonu turystycznego.

Bawoły wodne


Polecam zarówno przyjazd w okresie High Season jak i Low Season. Czas przyjazdu nie ma wpływu na ilość atrakcji na Sri Lance jeśli chcą Państwo zobaczyć całą wyspę. Monsuny, które powodują brzydką pogodę docierają tu powodując zmiany klimatu na całej wyspie. Pierwszy monsun - od maja do sierpnia, powoduje niejakie załamanie pogody na zachodnio - południowym wybrzeżu. Po monsunie zachodnio - południowym po niewielkiej przerwie trwającej kilka tygodni następuje monsun północno wschodni, który ma duży wpływ na klimat od Trinco Malle po Mirissa. Jednak powstanie niżu w Zatoce Bengalskiej może spowodować zalamanie pogody na całej wyspie - zdaża się to nie często, wtedy przez kilka dni na terenie karaju pada deszcz. Na klimat tej nie wielkiej wyspy mają równiez wpływ prądy oceaniczne jak i siła Coriolisa.   

Zwykle klimat w Sri Lance kształtuje się na zasadzie słonecznych dni i suchych albo deszczowych nocy. W czasie pór deszczowych występują zmiany w klimacie wewnątrz wyspy, jednak nie powodujące dyskomfortu podróży. Czasem mogą wystąpić tropikalne deszcze przemaczające wszystko do suchej nitki lecz krótkotrwałe. W razie podróżowania po Sri Lance należy mieć ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy i/lub parasolkę.

Pani z parasolką


Niekiedy parasolki są nie przydatne ze względu na wiatr. Wygina do góry. Można spróbować płaszczów jednorazowych lub profesionalnych kurtek przeciwdeszczowych. Parasolki przydaja się również do ochrony przed tropikalnym slońcem.

Poniżej diagram temperatury i opadów.