Newsletter


 STRONA GŁÓWNA > CO WARTO OBEJRZEĆ > Wycieczki > Sigiriya i Dambulla 1 dzień

Sigiriya i Dambulla - wycieczka jednodniowa.Wczesnym rankiem wyjazd do ogrodów ajurwedycznych w Matale,Czeka nas wizyta w ogrodach z medycyną ajurwedyczną, gdzie zobaczymy jak rosną egzotyczne przyprawy, owoce i warzywa, zioła i inne składniki lankijskiej diety. W ogrodach ajurwedycznych zobaczymy w jaki sposób wytwarza się z kokosów liny okrętowe, jak lokalne gospodynie przygotowują popularną lankijską przyprawę curry, jak z liści palmowych robi się dachy do domostw, w jaki sposób pozyskuje się todi - płyn palmowy z którego produkowany jest miód palmowy, cukier palmowy czy alkohol lokalny - arak.

Zobaczymy również jak pozyskuje się cynamon. Czeka nas również krótki pokazowy masaż z użyciem czerwonego oleju - ponoć panaceum na wszelkie problemy z układem kostnym, reumatyzmem, bólami stawów itp. po czym udamy się do Sigiriiya, wysokiego na ponad 200 metrów monolitu, gdzie w V w. n.e. król Kassjapa wybudował fortecę.


Wysokość do pokonania ok. 160 metrów w pionie, głównie po schodach i ścieżkach. Skała była zamieszkania już od tysiącleci, natomiast najbardziej widocznym efektem działalności człowieka są ruiny miasta z V wieku naszej ery, wraz z zachowanym i do dziś dobrze funkcjonującym systemem hydraulicznym w tym salonami spa i masażów, basenami pływackimi, fontannami, sztucznymi strumieniami, ogrodami kaskadowymi i oczkami wodnymi.  Ze szczytu góry rozciąga się widok na pobliską dżunglę, pola ryżowe, ogrody fontann i baseny, koło których wcześniej przechodziliśmy oraz można zobaczy gigantyczną statuę Buddy w mudrze - przyjdź do mnie nie lękaj się. Po drodze mijamy jaskinie z pozostałościami fresków z okresu panowania króla Kassjapy. Lwia platforma, której niegdyś broniła otwarta paszcza zbudowanego tam kolosalnego lwa (obecnie zostały jedynie łapy z pazurami) otwiera wejście na sam szczyt. Wejście i zejście zajmie nam ok. 2,5-3 godzin, przy czym osoby mające lęk wysokości mogą mieć problemy z dotarciem na sam szczyt.


Tego dnia odwiedzimy również świątynię Rangiri w Dambulla. Znajdują się tam dwie części - nowoczesna, wybudowana pod koniec XX wieku z gigantyczną staują Buddy w mudrze darmaczakra oraz instalacjami odwzorowującymi uczniów Buddy, sztuczną skała, muzeum buddyjskim i innymi przybytkami. Mnich zarządzający tym przedziwnym wytworem buddyjskiej myśli architektonicznej prowadzi również rozgłośnię radiową, wydawnictwo gazet, stację telewizyjną, fundację oraz uniwersytet buddyjski. Jednak nowoczesna część Dambulla nie jest naszym celem. Udamy się na niewielkie wzniesienie, gdzie w jaskiniach podzielonych na pięć grot znajduje się świątynia buddyjska założono przez króla Wlagambahu w I w. p.n.e. Tam znajduje się 150 statui Buddy i kilkanaście innych statuetek królów i możnowładców lankijskich z różnych epok jak również statuje bogów hinduistycznych oraz liczne statuetki bodhisattwy.


Podczas zwiedzania zaplanowany jest lunch.

Powrót do hotelu na plaży. Koniec wycieczki.