Newsletter


 STRONA GŁÓWNA > CO WARTO OBEJRZEĆ > Wycieczki > Kandy i Ramboda 2 dni / 1 noc

Kandy i wodospady Ramboda. 2 dni/1 noc


Dzień 1

Wycieczka zaczyna się wcześnie rano. Należy zabrać z sobą pakiety śniadaniowe lub można pokrzepić się po drodze w lokalnych barach czy restauracjach. Pierwszym punktem programu będzie wizyta w sierocińcu słoni w Pinnawala. Będzie czas za równo na obserwację karmienia słoni mlekiem, możliwość skorzystania (opcjonalnie) z karmienia dorosłego słonia. Jest to okazja do zrobienia ciekawych zdjęć, gdyż gigantycznemu ssakowi wkłada się kawałki owoców wprost do paszczy, kładąc je delikatnie na różowy jęzor.


W czasie wizyty zobaczymy również przejście słoni do wodopoju, pobliskiego strumienia Ma oya. Tam słonie zażywają codziennej kąpieli, jak również młode kąpiąc bawią się wchodząc w nieskończone i zabawne sprzeczki oraz walkę na trąby, tudzież zapasy.


W ośrodku znajduje się również wolny wybieg dla słoni, gdzie jedyną granicą pomiędzy człowiekiem a olbrzymami są kamienne głazy.


W sumie na terenie ośrodka przebywa ok 80 osobników elephas maximus maximus w różnym wieku i różnej płci. Ośrodek pełni ważną rolę w badaniach nad tymi największymi na ziemi ssakami lądowymi, w szczególności przyczynia się do rozrodu co w późniejszym czasie skutkuje zwiększeniem liczebności osobników żyjących na Sri Lance. To największy tego typu ośrodek na Ziemi. Warto przyjrzeć się i samemu ocenić codzienny rygor i poczynania obsługi niż polegać na często sprzecznych opiniach internautów.


Po wizycie w Pinnawala udamy się w dalszą drogę do ogrodów ajurwedycznych. Ajurweda zawitała do Sri Lanki z Indii i obecnie ma formę nauki zapisanej w pismach ajurwedycznych. Równolegle z systemem medycyny ajurwedycznej na Sri Lance powstał nurt medycyny ludowej.

cynamon

Oba one się przeplatają w codziennej praktyce, niejednokrotni rozwiązując nie możliwe do rozwiązania problemy z punktu widzenia medycyny konwencjonalnej. Wizyta w ogrodach pozwoli zaobserwować mnogość dostępnej na Sri Lance flory sposoby w jaki jest wykorzystywana do leczenia. Podczas przechadzki po ogrodach będzie można zobaczyć jak rośnie pieprz, kawa, cynamon, kardamon, kakao, kurkuma, wanilia, gałka muszkatołowa itp. Będzie można się dowiedzieć jak poszczególne rośliny wpływają na nasz organizm oraz spróbować pokazowego masażu ramion lub nóg z użyciem oleju Siddartha. Po wizycie w ogrodach udamy się na lunch do Kandy aby kontynuować naszą trasę wśród plantacji herbaty do wodospadów Ramboda, miejsca naszego noclegu. http://www.rambodafalls.com/Dzień 2

Hotel Ramboda Falls położony jest zaraz naprzeciwko wodospadów. Do miejsca gdzie woda wpada do niecki na dole wodospadu można dojść krótkim szlakiem. Znajduje się tam niewielka platforma widokowa. Dłuższy szlak prowadzi przez dolinę i rzekę do innej odnogi wodospadów Ramboda.


Pośród plantacji i upraw prowadzi ścieżka, którą można dotrzeć do podnóży wodospadu, a jeśli nie to przynajmniej w ich okolicę. Kolejną atrakcją jest kąpiel w naturalnym basenie w innej części wodospadu. Jednak dla aktywnych prawdziwą frajdą będzie prawdziwa wspinaczka w dżungli aż do szczytu wodospadów Ramboda. Trasę wzdłuż wodospadu uatrakcyjnią miejsca kąpielowe, gdzie zbierają się głównie lokalni podczas wycieczek po kraju lub cudowne scenerie gdzie młode pary w towarzystwie fotografów, pomocników i dronów mają możliwość zrobienia najpiękniejszych zdjęć ślubnych.


Im dalej w górę tym bardziej obecność człowieka zastępują małpy – makaki, żyjące wokół wodospadów w gangach. Pełno ich wszędzie i o bliski kontakt nie trudno.


Podczas wędrówki na szczyt trzeba będzie przejść przez niewielką jaskinię aby dotrzeć a szczyt, gdzie znajduje się platforma widokowa gdzie można w spokoju przypatrzeć się pięknie natury. Po zakończeniu wspinaczki połączonej z kąpielą w rześkich wodach Rambody udamy się do fabryki herbaty, gdzie będzie można prześledzić proces produkcyjny jednego z najpopularniejszych napojów świata – herbaty. Będzie czas na degustacje różnych odmian Cejlońskiej herbaty jak i możliwość zakupów świeżo zebranych z plantacji produktów najznakomitszej high grown herbaty BOP, BOPF, OP, FP czy zielonej, złotej białej lub srebrnej.

tea tasting

Kandy, gdzie czeka nas wizyta w Świątyni Zęba Buddy – Sri Dalada Maligawa. W zależności od pory będziemy mogli uczestniczyć w rytuałach darczynnych zwanych pudzia lub w spokoju zwiedzić obiekt, obejrzeć niezmumifikowanego słonia Raja, który nosiła Zęba Buddy podczas procesji religijnych odbywających się do dziś w Kandy na przełomie lipca i sierpnia zwanych Esala Perahera. Podczas wizyty w Kandy zajrzymy również do świątyń bogów i bogiń hinduistycznych znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu Świątyni Relikwii Zęba Buddy. Zobaczymy świątynie bogini Pattini, boga Natta czy Gamidary. Będzie można przyjrzeć się codziennym czynnościom religijnym w tym najpopularniejszym wśród wyznawców buddyzmu na wyspie kompleksem świątynnym.


Ze świątyni udamy się do ogrodów botanicznych, lecz po drodze będzie czas na zrobienie zakupów. W Kandy warto rozejrzeć się za szafirami, rubinami i innymi kamieniami jubilerskimi. Znajdują się tu liczne szlifiernie i zakłady jubilerskie obrabiające kamenie skupowane z kopalni kamieni w Rathnapura. W Kandy można również odwiedzić zakłady zajmujące się produkcją batików – tkanin farbowanych metodą woskowania. Zakłady rzeźbiarskie czy outlety sprzedające w korzystnych cenach markową odzież z lankijskich szwalni również są w programie wycieczki.Na koniec dnia udamy się do Królewskich ogrodów Botanicznych w Peradenia, gdzie na obszarze ok 60 założony został w XIV wieku ogród zmodyfikowany do obecnej postaci w 1821 roku przez Brytyjczyków. W parku znajdziemy okazałe bambusy gigantyczne, powyginane araukarie, palmy palmierach, pióropuszowe, wędrowca, miliardera i inne. Poskręcane figowce, wodospady złotokapów, czerpnie gujańskie z pięknie pachnącymi kwiatami, lecz trującymi owocami w kształcie kul armatnich czy gloriozy wspaniałej, niezliczona mnogość orchidei czy kokaina to przykłady flory ogrodów botanicznych.


Po zwiedzaniu udamy się w powrotną drogę do hotelu.