Newsletter


 STRONA GŁÓWNA > CO WARTO OBEJRZEĆ > Wycieczki > Trójkąt i Góry

Dzień 1.

Powitanie na lotnisku w Colombo.

Przejazd do hotelu w Negombo. ok. 30 min.
Relaks, nocleg w hotelu
http://www.jetwinghotels.com/jetwingbeach

Jeden nocleg w Negombo

Dzień 2

Relaks w hotelu na plaży


Zwiedzanie kompleksu świątynnego wraz ze świątynią Munneswaram w Chilaw.

Miejsce kultu religijnego wyznawców hinduizmu, świątyna Munneswaram, jedno z pięciu najważniejszych miejsc kultu boga Siwy. W bezpośredniej bliskości świątyni znajdują się również inne dedykowane bogini Kali, bogom Ganeshowi i Ayyanayakowi.

Przejazd do hotelu http://www.forestrockgarden.lk/. To wyjątkowy hotel na wyspie, zbudowany w tematyce Anuradhapura pośród gęstej dżunglii. Hotel oferuje całą damę zabiegów ajurwedycznych, jogę I medytację. Jest to hotel w pełni wegetariański (lokalna kuchnia).

1 z 2 noclegów w Anuradhapura

Dzień 3

Zwiedzanie starożytnego miasta Anuradhapura z okresu IV w. p.n.e. do X w.n.e. Główne atrakcje to monumentalne stupy, najwyższe po piramidach egipskich budowle należą do trzech klasztorów: Jetawanaramaya, Ruwanwelisaya i Abhayagiria.


Zobaczymy również ruiny starożytnego miasta mnichów buddyjskich, baseny, w których mnisi dokonywali ablucji, świetnie do dziś zachowany kamień księżycowy, jak również najstarsze na świecie potwierdzone historycznie drzewo, zasadzone przez mniszkę Sangamitę – odszczepkę drzewa, pod którym w Indiach oświecił się Budda. Ciekawym aspektem jest możliwość podejrzenia codziennego życia Lankijczyków związanego z rytuałami buddyjskimi. Zajrzymy również do Issurumunia – najstarszego na wyspie klasztoru, gdzie z góry, na której usytułowana jest biała Dagoba rozpościera się wspaniały widok na okoliczne tereny pokryte dżunglą, sawanną i plantacjami.


Przejazd do hotelu http://www.forestrockgarden.lk/.

2 z 2 noclegów w Anuradhapura

Dzień 4

Zwiedzanie Mihintale, miejsca, gdzie po raz pierwszy został zaprezentowany przekaz buddyjski na wyspie. Znajdują się tu położone na wzniesieniach dagoby, do których można za równo dotrzeć wygodnymi schodami jak i wspiąć się po wyrzeźbionych w skale stopniach. W okolicy znajduje się również klasztor, gdzie można spotkać małych mnichów podczas ich codziennych zajęć, są tu ruiny refektarza jak i starożytne inskrypcje odnoszące się do zasad biurokracji w tym pierwszym rezerwacie na Świecie.

Po południu zwiedzanie Sigiriya, masywu skalnego, na którego szczyt prowadzą schody wybudowane w V w. n. e. przez Króla Kassjapę. Twierdzę otaczały baseny kąpielowe, studia urody, sztuczne strumienie, fontanny, zamki na wodzie, jak również mury obronne i fosy. Zabytek znajduje się na liście dziedzictwa ludzkości UNESCO a rozmach imponującego projektu wprawia niektórych w osłupienie. Znajdują się tu freski obrazujące niebiańskie dziewice – kurtyzany królewskie sprowadzane tu z całego świata.


Przejazd do hotelu I nocleg http://www.cinnamonhotels.com/en/cinnamonlodgehabarana/

1 nocleg w Habarana

Dzień 5


Matale – ogrody ajurwedyczne. w których hodowane są egzotyczne przyprawy jak i zioła używane w medycynie ajurwedycznej. Na Cejlonie rośnie pieprz, wanilia, cynamon, kardamon czy gałka muszkatołowa. System medycyny ajurwedycznej jest mocno rozbudowany I używany powszechnie wraz z medycyną ludową na Sri Lance. Lankijczycy pokażą również swoje umiejetnosci podczas krótkiego masażu ajurwedycznego. Podczas wizytymożna zobaczyć również w jaki sposób powstaje lankijskie curry – znana mieszanka przypraw, czy jak pozyskuje się cynamon z drzew cyamonowych .


Świątynia Relikwi Zęba Buddy – zwiedzanie najażniejszej świątyni buddyjskiej na wyspie, miasto Kandy. Pokaz tańców w lokalnym teatrze. W programie tańce ludowe z rożnych rejonów Sri Lanki, pokazy żonglerki, chodzenie po rozżarzonych węglach.

Nocleg w http://www.mahaweli.com/ To pięknie położony nad rzeką stylowy hotel z tradycjami i muzyką na żywo podczas wystawnych kolacji

1 Noc w Kandy

Dzień 6

Rano czas wolny. Możliwość odwiedzenia okolicznych sklepów. W Kandy dostępne są tkaniny farbowane metodą woskowania - batiki, szlifiernie kamienii – w tym szafirów I rubinów, warsztaty rzeźbiarskie.

Z Kandy malowniczą drogą wśród plantacji dociera sie do fabryki herbaty. W czasie wizyty w fabryce herbaty przewidziane jest nie tylko przypatrzenie się procesowi produkcji mieszanek, lecz również można do woli degustować herbaty różnych grup.

Po wizycie w fabryce czekają was spektakularne wodospady „Ramboda falls”. Chętni mogą skorzystać z bezpiecznej kąpieli w rześkich wodach naturalnych basenów kaskadowych. Wiele miejsc sprzyja kąpieli jak również kontaktom z lokalnymi, również korzystających z dobrodziejstw natury.


Po dotarciu do miasta Nuwara Ellia, będzie czas na samodzielne zwiedzanie. W handlowej części znajduje się typowy lankijski bazar, gdzie lokalni kupują wszystko potrzebne w kuchni, od mięsa, poprzez wiele gatunków ryżu, przyprawy, warzywa i egzotyczne owoce.

Nieopodal znajduje się słynny Ball Bazar, gdzie muzułmańscy kupcy zachwalają zimowe i sportowe wyroby tekstylne najlepszych światowych producentów po okazyjnych cenach. Po wizycie w targowej części z okien autokaru można obejrzeć eleganckie fasady budynków znajdujących się w turystycznej części miasta, wybudowane w charakterystycznym wiktoriańskim stylu.

Nocleg w http://www.heritancehotels.com/teafactory/ To wyjątkowy hotel, przerobiony z dawnej fabryki herbaty, położony wsród plantacji herbaty na końcu świata.

1 nocleg w Nuwara Elliya

Dzień 7

Po śniadaniu wybierzecie się do Ella na krótki trekking na wierzchołek góry zwanej Little Adam’s Peak (Punchi Sri Pada). Góra zawdzięcza swą nazwę podobieństwu do Góry Adama, gdzie corocznie odbywają się pielgrzymki do miejsca, w którym swój odcisk pozostawił olbrzym. Każda z religii przypisuje swym idolom odcisk stopy – chrześcijanie i muzułmanie uważają, że zostawił tam odcisk Adam lub św. Tomasz, podczas gdy buddyści mają pewność, iż jest to odcisk stopy Buddy, podczas gdy hinduiści twierdzą, że odcisk pozostawił Siwa. Wejście i zejście nie zajmie więcej niż godzinę do półtorej.


Opcjonalne atrakcje to różne trasy trekkingowe np. Do jaskini Sity czy na ogromny most Demodara Nine Arch Bridge.

Relaks I nocleg w hotelu - http://www.resort98acres.com/ To wyjątkowy hotel zbudowany wśród plantacji herbaty na wzgórzach z przestronnymi kabanami z panoramicznym widokiem na wzgórza. Atmosfera chill out z lankijskim sznytem.

1 nocleg w Ella

Dzień 8

Wodospady Rawana, to miejsce gdzie demon Rawana więził piękną Sitę, popularne miejsce gdzie lokalesi I turyści zatrzymuja się aby zrobic sobie zdjęcia, wykapać się w wodospadzie czy przekąsić co nie co.

Safari jeepami po parku narodowym Udawalawa.


Obecnie na obszarze ok. 30 tys. ha żyje ponad 800 słoni indyjskich. Są to zarówno dzikie zwierzęta, jak i takie, które pomimo możliwości życia w naturalnym środowisku wciąż potrzebują opieki człowieka. Stada słoni indyjskich składają się z samic i ich potomstwa i mogą liczyć nawet 100 osobników, podczas gdy samce wybierają samotniczy tryb życia, ewentualnie wędrują w parach lub po kilka osobników. Należy przyjąć, iż jeden dorosły osobnik potrafi dziennie zjeść ok. 200 kg masy zielonej, stąd wędrówki za pożywieniem trwają nieprzerwanie. Słonie urodzone w sierocińcu Pinnawale czy te, które zostały uratowane przez ludzi w różnych okolicznościach, są dokarmiane przez obsługę parku. Codziennie organizowane są również pokazy karmienia słoniątek mlekiem i liśćmi palmowymi w Elephant Transit Home 9.00, 12.00, 15.00 i 18.00 Należy nadmienić, że wysiłki ludzi zajmujących się przywracaniem słoni ich naturalnemu środowisku dały efekt w postaci ok. 100 szczęśliwych słoni wykarmionych ręką człowieka a obecnie żyjących dziko i zupełnie nie rozpoznawalnych od innych urodzonych w naturalnym środowisku. Brawo!

Słonie to największa atrakcja parku Udawalawe, lecz można tu również zobaczyć inne zwierzęta, m.in. lamparty, koty rdzawe, taraje, jelenie aksis, kanczyle indyjskie, bawoły wodne, szakale złociste, mundżaki, małpy, w tym makaki i gerezy. Ornitolodzy mogą obserwować w parku kukułki, dzięcioły, kleszczaki, marabuty, bociany, ibisy, czaple, pelikany, zimorodki itp.

Przejazd do hotelu na plaży na Zachodnim wybrzeżu. Koniec wycieczki.