Newsletter


 STRONA GŁÓWNA > CO WARTO OBEJRZEĆ > Wycieczki > Niezana Sri Lanka 13 dni / 12 nocy

Nieznana Sri Lanka to program wyjątkowy pod dwoma względami. Podczas zwiedzania zobaczycie głównie atrakcje spoza utartych szlaków turystycznych, lub te gdzie dociera niewielka ilość przybyszów spoza wyspy.  Drugim istotnym walorem jest cena – ok. 45 USD/osobę dziennie z biletami wstępu, zakwaterowaniem ze śniadaniami, własnym środkiem transportu wraz z kierowcą i wszystkimi kosztami z nim związanymi. Wycieczki dostępne są w językach angielskim, polskim, włoskim i po rosyjsku.


Pierwszy dzień.

Przylot na lotnisko w Colombo i specjalne przywitanie na lotnisku. Transfer do hotelu na plażę. Relaks

Drugi dzień.

Po śniadaniu wyjazd do Ratnapura. Sri Lanka znana jest z wydobycia kamieni jubilerskich, a Ratnapura to rejon, gdzie znajdują się kopalnie szafirów. Zobaczysz w jaki sposób wydobywa się najpiękniejsze szafiry na Ziemi. Ratna oznacza klejnot, kamień, pura to miasto. Swoją historię wywodzi z czasów odległych o 2000 lat, kiedy mnisi buddyjscy przybyli tu aby krzewić nowy system teologiczny.


Niektórzy sądzą, że kamienie wraz z upływem czasu przesuwają się spod góry Adama, gdzie swoją główną siedzibę ma strażnik Saman. Aby wydobyć szlachetne kamienie należy udać się do jego świątyni Saman Maha Devalaya.

Po zwiedzaniu świątyni udacie się do lasu deszczowego na trekking. Opcje zaawansowania zależą od was. Ta atrakcja jest wpisana na listę naturalnego dziedzictwa ludzkości UNESCO i stanowi naturalny las deszczowy.

Sinharaja - National Park

Nocleg w Ratnapura.

Trzeci dzień.

Po śniadaniu udacie się nad wodospady Duvili Ella (Walawe Ganga Fall). To jeden z najpiękniejszych, lecz również najdziwniejszych wodospadów na Sri Lance. Kaskada wody spływająca z wąskiego gardła skały oplata welonem jej podstawę kurzawą wodną zbudowaną z nieskończonej ilości kropli. Stąd nazwa – Duvili w syngaleskim to pył, ella to wodospad.

Wodospady Duvili

Z wodospadów ruszycie do miejscowości położonej niedaleko Adam’s Peak. Wspinacza na szczyt zacznie się ok. 2 w nocy, więc po zameldowaniu hotelu będzie czas na integrację z lokalną ludnością. Wiele z nich to pielgrzymi dla tego świętego dla wszystkich religii miejsca.

Szczyt Adama, Adam

Wspinaczkę razem z trakerem rozpoczyna się w nocy, aby na szczyt dojść o wschodzie słońca, który przy dobrej pogodzie jest niezapomnianym przeżyciem. Po drodze znajduje się wiele miejsc kultu Samana, świątynie buddyjskie. Można też skorzystać schodząc z orzeźwiającej kąpieli w czystych wodach niewielkich kaskad, gdzie miejscowi dokonują rytualnych ablucji – zmycia oka szatana.

Czwarty Dzień.

Po zejściu z góry Adama udacie się na dworzec kolejowy w Hatton, aby stamtąd dostać się lokalnym pociągiem do Badulla. Trasa prowadzi przez znane bagna Mutharajawella, niekończące się pola ryżowe, wioski i miasta, soczysto-zielone plantacje pól herbacianych wraz z ich fabrykami herbaty, ciemne tunele, gdzie lokale radośnie krzyczą, niezliczone wodospady i wodne kaskady, kamienne mosty łukowe. Jadąc tą trasą będziesz mógł zobaczyć dolną Sri Lankę będąc na jej górze.

Pociągiem po Cejlonie.

Nocleg w Badulla.

Piąty dzień.

Po śniadaniu wyruszysz do Wodospadów Dunhinda, które zlokalizowane są ok. 5 km z Badulla. Do samego wodospadu prowadzi błotnista droga długości 1 km, przy której sprzedawcy oferują orzeźwiające lokalne napoje ziołowe. Można również w oddali zobaczyć inny wodospad, zwany Kuda Dunhinda. Dunhinda o wysokości 64 metrów nosi swoją nazwę od dymnej rosy (dunh w singaliskim to dym, palić) powstającej z kropli wody i płożącej się u podstawy wodospadu. Przy wodospadzie usytuowana jest stabilna platforma. Jeśli jesteś wystarczająco odważny możesz przejść przez rzekę, aby zobaczyć go z najefektowniejszej strony.

Wodospady Dunhinda

Po zakończeniu wizyty udasz się do Narodowego Parku Maduru Oya na safari jeepem. To wyjątkowy park. Nie jest on reklamowany, stąd nie spotkasz tam dużej ilości turystów w dżipach, jest duże prawdopodobieństwo, że cały park będziesz miał dla siebie. Stąd też zachowania dzikich zwierząt są bardziej nieprzewidywalne. Główną atrakcją tego parku są dzikie słonie azjatyckie maximus maximus, podczas gdy obficie występują również jelenie, pawie i inne ptactwo.

Maduru Oya National Park

W granicach parku żyje również rdzenna ludność Sri Lanki – Weddowie przy Henanigala.

Nocleg w hotelu w Mahiyanganaya.

Szósty dzień.

Po śniadaniu udacie się do Dambana, wioski znajdującej się w powiecie Badulla, gdzie spotkacie lokalną społeczność Weddów – lankijskich Aborygenów. W 2010 roku mieszkało tam ok 1000 Weddów posługujących się swoim zanikającym językiem.

Weddowie - lankijscy Aborygeni - Vedda

Po wizycie w wiosce udacie się do Kandy, po drodze odwiedzając Mahiyangana Raja Maha Vihara, starożytną świątynię buddyjską w Mahiyangana, Sri Lanka. Uważa się ją za miejsce pierwszej wizyty Gautama Budda na wyspę i jest jedną z Solosmasthana, z 16 świętych miejsc religijnych w Sri Lance. Obecnie świątynia jest również istotna ze względu na jej archeologiczne znaczenie.

Mahaiyangana Gaja Vihariya

Droga do Kandy jest atrakcją samą w sobie. Zwana Daha Ata Wanguwa to jedna z najbardziej malowniczych tras, przy czym równie niebezpieczna. Składa się ona z 17 ostrych zakrętów w dżungli, gdzie kierowcy mogą sprawdzić swoje umiejętności. Droga ta przeszła ostatnio modernizację i została poszerzona. Choć jej nazwa z syngaleskiego do „droga 18 zakrętów”, lecz tak naprawdę po kolejnych modernizacjach zostało ich zaledwie 17.


W Kandy zwiedzicie Świątynię Relikwii Zęba Buddy, najważniejszego miejsca kultu dla wyznawców buddyzmu na wyspie. Znajduje się tu zamknięty w siedmiu szkatułach ząb myśliciela. Wokół świątyni można zajrzeć do innych poświęconych bogom czy boginiom hinduistycznym.

Świątynia Relikwii Zęba Buddy.

Wieczorem czeka was pokaz tańców ludowych, szamańskich, żonglerki i chodzenia po rozżarzonych węglach. 

Kandy

Nocleg w hotelu w Kandy.

Siódmy dzień.

Kandy to metropolia gdzie znajdują się outlety najlepszych lankijskich jubilerów, sklepy, w których za bezcen można zakupić markowe wyroby tekstylne, tradycyjne zakłady rzeźbiarskie oferujące pamiątki i wykonujące meble na export, zakłady produkujące batik – materiały barwione metodą woskowania. To wszystko warto zobaczyć będąc w dawnej i ostatniej przed okresem kolonialnym stolicy Sri Lanki.


Następnie udacie się do Yapahuwa. Była to jedna z efemerycznych stolic średniowiecznej Sri Lanki. Obecnie ostała się monumentalna brama oraz schody wraz z pilnującymi wejścia rzeźbionymi lwami na tle potężnej skały wznoszącej się nad okolicznymi równinami.

Yapahuwa

Nocleg w Kurunegala, obecnej stolicy Prowincji Północno Zachodniej.

Ósmy dzień.

Po śniadaniu udacie się do Ridi Viharaya, świątyni buddyjskiej, której początki datuje się na II w. p.n.e. Tu znajdowały się złoża srebra wykorzystane przy budowie jednej z największych dagob na Sri Lance Ruwanwelisaya.


Po wizycie w świątyni udacie się do Dambadeniya, ruin dawnej stolicy Sri Lanki z XIII w.n.e. Do dziś większość miasta ukryta jest w załomach wielkiego skalnego monolitu.

Po zakończeniu zwiedzania udacie się do hotelu na plaży w Marawila.


Dzień dziewiąty do trzynastego. Pobyt na plaży w Marawila.

Koniec serwisu.