Newsletter


 STRONA GŁÓWNA > CO WARTO OBEJRZEĆ > Wycieczki > Pociągiem - centralna Sri Lanka - 3 dni / 2 noce

Wycieczka z Colombo poprzez  Nuwara Elliya i Horton Plains do  Kandy 3 dni / 2 noce.


Dzień 1.

Jest to wycieczka typowo traperska. Po wyspie przemieszczamy się miejscowymi środkami transportu publicznego, głównie pociągami, noclegi w tanich guest housach i w domach u lokali.

Transport kolejowy - silna lokomotywa na stacji.

Zbiórka w Colombo Fort (główna stacja kolejowa w Colombo) o godzinie 9.00 rano. Do Colombo Fort bez problemów można dostać się autobusami czy pociągami, praktyczne z każdego zakątka Sri Lanki. Z zachodniego wybrzeża najłatwiej dojechać porannym pociągiem. Informacje na temat rozkładu jazdy pociągów można znaleźć na stronie http://www.railway.gov.lk/

Jedno z głównych skrzyżowań gdzieś w Sri Lance

 

 

O godzinie 9.45 wyruszamy z głównej stacji. Jazda pociągiem oferuje zapierające w piersiach widoki, szczególnie w części, gdzie przebiega przez górzyste rejony Nuwara Elliya. Po dotarciu do Nanuoya przesiadamy się w miejscowy autobus, którym dojeżdżamy do Nuwara Elliya. W Nuwara Elliya będzie pierwszy nocleg w guest house o standardzie turystycznym. Jednak przed dotarciem do naszego hotelu, tuk tukiem jedziemy do świątyni Gayatri, gdzie znajdują się dwie statuetki bogini Gayatri o pięciu głowach, 108 penisów Shiwy (otoczaków wyłowionych ze świętej rzeki w Indiach), mauzoleum i muzeum lokalnego guru, który cudownie uzdrawiał chorych. Po zwiedzaniu świątyni udajemy się do miasta, gdzie jest czas wolny na zwiedzanie Nuwara Elliya. Wierczorem meldujemy się w pobliskim hotelu.

Przed wejściem do świątyni należy zzuć obuwie.

Dzień 2.

Następnego dnia wyruszamy z Nuwara Elliya wczesnym rankiem do Narodowego Parku Horton Plains specjalnie wynajętym vanem lub dżipem. Wyjazd o godzinie 5.00 rano. Na miejsce dojeżdżamy ok. godziny 7.00. Po drodze można podziwiać wspaniałe górskie widoki, plantacje herbaty, życie budzącej się lokalnej społeczności. W parku rozpoczynamy trasę trekingową o długości ok. 8 kilometrów. Przebiega ona przez granicę dżungli i sawanny, niejednokrotnie znajdziemy się na bajecznie kolorowej drodze w środku dżungli, czy pośród traw sawanny Horton Plains.

Początek szlaku - Horton Plains

Naszym pierwszym celem jest Mały Koniec Świata, gdzie docieramy po niespełna trzech kilometrach wędrówki. Jest to miejsce nad ponad dwustu metrową przepaścią, gdzie kończy się nasz Świat i widać stąd kolejne Światy. Udajemy się w dalszą drogę, aby dojść do Wielkiego Końca Świata, przepaści o wysokości około 800 metrów. Stamtąd, przy dobrej pogodzie rozpościera się wspaniały widok na jeszcze większą przestrzeń, niż miało to miejsce wcześniej. Po wizycie na obu Końcach Świata czeka nas wędrówka przez zapierające dech w piersiach równiny, krótka, około dwustumetrowa wspinaczka po stromym odcinku trasy do majestatycznych wodospadów Bakersa. Po wodospadach powrót przez równiny na parking.

Horton Plains zaskakuje harmonią barw.

Po drodze będziemy przechodzić przez kilka mostków nad płynącymi tu strumieniami, podziwiać krystalicznie czyste rzeki i małe oczka wodne. Po dotarciu na parking powrót do Nuwara Ellia naszym vanem, skąd udamy się autobusem komunikacji publicznej do Norwood, miejscowości pięknie położonej nad zbiornikiem wodnym Castlereigh. Tam czeka na nas kolacja w miejscowym domu plantacyjnych Tamilów i nocleg w tymże samym.

lokalny dom

Dzień 3.

Rano, po śniadaniu tamilskim, zwiedzanie otaczających plantacji herbaty, wizyta w miejscowej świątyni hinduistycznnej.

Pudzia

Z Norwood udamy się do Hatton miejscowym autobusem, aby tam przesiąść się na autobus do Kandy, niegdysiejszej stolicy Sri Lanki. Po dotarciu do Kandy, zwiedzanie miasta (pieszo) i wizyta w Świątyni Zęba Buddy. Po wizycie w Świątyni opcjonalne zwiedzanie Ogrodów Botanicznych w Peradenia, po czym udajemy się na stację kolejową, skąd pociągiem docieramy do Colombo ok. godziny 19.

Koniec programu.