Newsletter


 STRONA GŁÓWNA > CO WARTO OBEJRZEĆ > Wycieczki > Anuradhapura Kandy Sigiria Dambulla 4 dni / 3 noce

Anuradhapura - Mihintale - Kandy - Sigirija - Dambulla – wycieczka 3 noce / 4 dni.

Dzień 1.

Wyjeżdżamy z hotelu o godzinie 5.30 rano, aby po przejechaniu przez Colombo zatrzymać się na chwile przy straganach z najlepszymi na Sri Lance ananasami.

Ananasy

Z Gampacha i Nittambuwa, gdzie rosną jedne z najlepszych ananasów na Cejlonie będziemy kierować się na północny wschód wyspy do Anuradhapura, dawnej stolicy Sri Lanki, obecnie zamieszkałej w większości przez różne odmiany małp, wcześniej przez setki królów Lankijskich. Anuradhapura to bezapelacyjnie ogromne Stupy (tu zwane również Dagobami), które zakrzywiają czas, tak że obejście stupy trwa krócej niż by się to wydawało. Miasto zostało ufundowane prze czwartego króla Sri Lanki, Pandukabhaya, który sprzeciwił się klanowi Vijaya. Anuradha(pura) przeżyła klika ataków z południowych Indii. Kilkakrotnie była w rękach króli Hinduskich, aż do przejęcia władzy przez legendarnego Duthugemunu, który zjednoczył Sri Lankę. Dutugemunu podjął się wielkich konstrukcji, m. in. wielkich stup Ruvanavalisaya i Mirisavatiya, co uczyniło Anuradhapura miastem silnie teokratycznym. Zwiedzanie Anuradhapura zajmie nam kilka godzin, gdyż jest to wielkie miasto z niektórymi zabytkami zachowanymi praktycznie w niezmienionej formie, lecz rozlokowanymi na dużym areale.

Anuradhapura

 

Po wizycie w Anuradhapura - mieście antycznym, pojedziemy na nocleg do hotelu w Anuradhapura - Nowym Mieście. Wizyta w nowym mieście również możliwa.

Dzień 2.

Następnego dnia po śniadaniu udajemy się do Mihintale. 12 km. na wschód od Anuradhapura. Mihintale to legendarne miasto w którym legendarny król Devanampiya (III w p.n.e) spotkał Mahindę, propagatora buddyzmu, wysłanego przez wielkiego buddyjskiego władcę Indii. Tam odbyła się rozmowa o mango. Obecnie można zobaczyć w Mihintale statuetkę króla który rozmawiał (z nową statuetką) wysłannika Mahinda. W Mihintale znajduje się również stupa, gdzie znajduje się włos ostatniego Buddy... Obejrzymy główne zabytki pokonując 1840 schodów.

Mihintale, zachód słońca z platformy stupy

Po wyprawie do Mihintale czeka nas kolejne wyzwanie - Sigiria. Udamy się do podnóży góry Sigiria, gdzie zacznie się wspinaczka na szczyt. Wysokość do pokonania ok. 200 metrów w pionie, głównie po schodach i ścieżkach. Skała była zamieszkania już od tysiącleci, natomiast najbardziej widocznym efektem działalności człowieka są ruiny miasta z V wieku naszej ery, wraz z zachowanym i do dziś dobrze funkcjonującym systemem hydraulicznym.  Ze szczytu góry rozciąga się widok na pobliską dżunglę, pola ryżowe, ogrody fontann i baseny, koło których wcześniej przechodziliśmy.

Sigirija - Brama Słonia

Można zobaczyć po drodze jaskinie z pozostałościami fresków z okresu panowania króla Kassjapy. Lwia platforma otwiera wejście na sam szczyt. Wejście i zejście zajmie nam ok. 2,5-3 godzin, przy czym osoby mające lęk wysokości mogą mieć problemy z dotarciem na sam szczyt. Wizyta w zamku Kassjapy jest wyczerpująca, więc po zejściu pojedziemy na lunch. W programie kurczak po polsku (!!!) i inne dania. Kolejna atrakcja to Dambulle, gdzie znajduje się złota świątynia buddyjska, której początki datuje się na I wiek naszej ery jest naszym następnym punktem programu. Będzie można obejrzeć kompleks pięciu świątyń zlokalizowanych w jaskiniach skalnych. Na uwagę zasługuje fakt, że w tej świątyni znajduje się jedna z najmniej kunsztownie wykonanych statui Buddy jak i jedna z ładniejszych statuetek na wyspie. W sumie znajduje się tam 150 statui Buddy, kilka bogów hinduskich, inskrypcje, małpy i drzewo Bodhi. Kolacja, nocleg w hotelu w Sigirija.

Dambulla - uczniowie Buddy w alternatywnej światyni Rangiri na placu przed wejściem do jaskiń.

Dzień 3.

Następnego dnia, po śniadaniu pojedziemy do Matale, gdzie przy odrobinie szczęścia będzie można wejść do największej na Sri Lance Świątyni Hinduskiej – Sri Muthumuriaman. W odpowiedniej porze odbywają się tam obrzędy, w których będzie można wziąć udział.

Światynia w Matale w czasie remontu.

Po wizycie w Świątyni udamy się do Ogrodów z ziołami i przyprawami, gdzie będzie można zobaczyć jak rośnie pieprz i wanilia, oddać się masażowi ziołowemu jak również nabyć specyfiki. Po wizycie w ogrodzie pojedziemy do manufaktury, gdzie powstają wyroby z drewna. Przygotowuje się także tam naturalne barwniki do drewna w bardzo ciekawy sposób.  Kandy to zakupy, więc po drodze można obejrzeć fabrykę batików i jedwabiu. W Kandy wstąpimy obejrzeć kolekcje kamieni szlachetnych. Będzie również można zobaczyć krótki film o wydobyciu kamieni szlachetnych i półszlachetnych na Sri Lance. Znajduje się tu też model kopalni kamieni, jak również manufaktura produkująca biżuterię z użyciem kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Po wizycie w kopalni kamień udamy się do Świątyni Zęba Buddy, Dalada Maligawe oraz obejrzymy kompleks świątynny składający się ze świątyni hinduskiej i dwóch kościołów chrześcijańskich. Po drodze kompleks świątynny ze świątyniami Majtri (najstarsza, 600 letnia świątynia w Kandy) oraz Sri Pattini, jak również świątynie buddyzmu Mahajana. Krótki spacer ulicami Kandy w drodze do YMBA na Upper Lake Drive, gdzie będzie można obejrzeć 45 minutowy pokaz tańców ludowych oraz pokaz chodzenia po ogniu, połykania ognia i smarowania ciała ogniem.  Po pokazach udamy się do hotelu na kolację i nocleg.

Kandy - świątynia zęba buddy - biblioteka oktagonalna.


 

 

 

Dzień 4.

Następnego dnia udamy się na plantacje herbaty, gdzie przy odrobinie szczęścia będzie można zobaczy Tamilki zbierające świeże liście herbaty. Z plantacji pojedziemy do pobliskiej fabryki herbaty, gdzie będzie można wejść do pomieszczeń produkcyjnych, aby zobaczyć jak powstaje końcowy produkt – czarna, zielona, złota i srebrna herbata. Na zakończenie będzie można skosztować świeżo przyrządzonej BOP oraz nabyć w przyfabrycznym sklepiku produkty fabryki – ceny bardzo niskie.

Jedna z 1600 fabryk herbaty.

Po wizycie w fabryce, udamy się do Botanicznych Ogrodów Królewskich w Peradenia na około godzinny spacer wśród egzotycznych gatunków drzew i krzewów, możliwość bliskich spotkań z małpami i nietoperzami (rudawkami).

Peradenia - dziób papugi lub szczypce kraba.

Pinnawela, sierocińca słoni, gdzie obecnie mieszka ponad 80 słoni Elephantus Maximus. W zależności od pory dnia, będzie można zobaczyć karmienie młodych słoni mlekiem lub kąpiel stada w pobliskiej rzece Ma Oya.  W Pinnawela znajdują się również fabryki papieru z odchodów słoni. Można zobaczy proces produkcji, ciekawe zdjęcia z różnych wydarzeń w życiu słonia, szkielet słonia z mapą czułych punktów. Po wizycie w sierocińcu opcjonalnie można wybrać się na safari na słoniu i kąpiel w rzece wraz ze słoniem – wysokociśnieniowy prysznic z trąby słonia.

Karmienie brzemiennej słonicy owocami.

Po atrakcjach powrót do wybranego hotelu na plaży. 

 
Koniec serwisu.