Newsletter


 STRONA GŁÓWNA > CO WARTO OBEJRZEĆ > Wycieczki > Galle River Safari - 1 dzień

Galle River Safari 1 dzień.


Wyjeżdżamy z hotelu o godzinie ósmej rano. Pierwszym celem naszej podróży jest farma żółwi, na której wylęgają się żółwie. Takie farmy są częścią programu ochrony żółwi morskich prowadzonego na Sri Lance. Będzie można nie tylko obejrzeć różne gatunki żółwi morskich i lądowych, ale również zobaczymy dopiero, co wylęgnięte z jaj jednodniowe żółwie przygotowywane do wypuszczenia do Oceanu.

Żółw ziielony inaczej zwany jadalnym.


Po wizycie na farmie żółwi, po drodze będziemy mogli zobaczyć (w zależności od sezonu) zbieraczy todi – nektaru z kwiatków palm kokosowych, będącej głównym półproduktem stosowanym przy wytwarzaniu araku – lokalnego alkoholu jak również syropu kokosowego czy cukru kokosowego. Zbieracze przemieszczają się pomiędzy kolejnymi palmami po specjalnych sznurkach kokosowych – widowiskowe przeżycie. 

 

 

Po drodze do Galle zajedziemy do niewielkiego portu na rzece Madu, skąd rozpocznie się safari łodzią motorową po rzece Madu na której znajduje się 66 wysp i wysepek, z czego część zamieszkała jest przez ludzi. W czasie safari będzie można podejrzeć codzienne, proste życie mieszkańców delty Madu zajmujących się głównie rybołówstwem, pozyskiwaniem krabów i krewetek, wyławianiem rzecznego piasku na potrzeby przemysłu budowlanego. Częstym widokiem są roześmiane dzieci kapiące się w płytkich i ciepłych wodach rzeki, kobiety piorące ubrania na brzegu, czy rybaków przygotowujących swe łodzie do rejsu na Oceanie.

Mnisi buddyjscy


Nie lada atrakcją jest masaż stup połączony z pillingiem na farmach ryb (dodatkowo płatne ok 1. USD za 20 min). Karpio-podobne oczyszczą z precyzją stopy ze zbędnego naskórka. W czasie rejsu zaplanowana jest wizyta na wyspie cynamonowej, gdzie baba i dziad cynamonowy kultywują tą jedną z najpopularniejszych przypraw na świecie. Obejrzymy sposób pozyskiwania cynamonu, jak również dowiemy się w jaki sposób na Sri Lance buduje się dachy z liści palmowych. Na specjalne życzenie - udamy się na wyspę gdzie znajduje się niewielka świątynia buddyjska gdzie będzie można zajrzeć do cel mnichów tam mieszkających, obejrzeć budynki gospodarcze czy spróbować pobawić się z wiewiórkami gigantycznymi zamieszkującymi teren świątynny. Kolejną ciekawą atrakcją wycieczki będzie wizyta w największym na Sri Lance muzeum masek w Ambalangodzie.

Ochronna maska z kobrą.


Maski mają na Sri Lance szczególne znaczenie - używa się ich w rytualnych tańcach, ludowym lecznictwie a także na co dzień celem odstraszenia złych lub zdobycia przychylności dobrych duchów. Następnie udamy się do czynnej kopalni kamieni księżycowych, gdzie będzie można zobaczyć, w jakich warunkach wydobywane są na Sri Lance kamienie szlachetne i półszlachetne, obejrzeć kolekcje minerałów, przyjrzeć się technikom wykonywania biżuterii i ew. nabyć gotowe wyroby lub same kamienie szlachetne i półszlachetne. Z kopalni udamy się malownicza droga położoną tuz nad brzegiem oceanu do Hikkaduwa, popularnej miejscowości wypoczynkowej, kiedyś ulubionego miejsca spędzania czasu przez hippisów. Po drodze zatrzymamy się na chwile przy statui Buddy ufundowanej przez rząd japoński na pamiątkę Tsunami. Zobaczymy tez pomnik ofiar tsunami. Z Hikkaduwa udamy się do Galle, gdzie znajduje się XVII wieczny port wybudowany prze Holendrów i Anglików (znajduje się na liście dziedzictwa ludzkości UNESCO). Po zwiedzaniu fortu czeka nas obiad w kolonialnym hotelu w Galle, po czym wrócimy do hotelu ok. godziny 19-tej

skoczkowie w Galle


KONIEC PROGRAMU.